Mapa cmentarza
Wolski Cmentarz Prawosławny jest położony w zachodniej części Warszawy w klinie ulic Wolskiej i Redutowej. Łączna powierzchnia cmentarza wynosi 13,3 ha. Całość cmentarza jest podzielona na 101 kwater. Kwatery dzielą się z kolei na rzędy po 40 grobów w rzędzie. Przez środek cmentarza w kierunku północ-południe przebiega aleja główna.
W kwaterze 4 zostali pochowani najwyżsi dostojnicy Kościoła Prawosławnego w Polsce - metropolici, biskupi oraz proboszczowie warszawskich parafii prawosławnych i parafii, które powstały na Ziemiach Zachodnich i Północnych po II wojnie światowej.
W kwaterze 17 pochowani są żołnierze Armii Czerwonej, zaś obok w kwaterze D radzieccy budowniczowie i członkowie ich rodzin zmarli w okresie wznoszenia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Kwatera 73 jest miejscem podchówku Starowierów tj. tych, którzy nie uznali reformy kościoła prawosławnego w okresie panowania Piotra Wielkiego i uciekając przed prześladowaniami znaleźli schronienie w Polsce.
W 1964 r. powrócili na łono Kościoła Prawosławnego. W kwaterze tej znajduje się wiele zabytkowych nagrobków przeniesionych z cmentarza Starowierów na Grochowie. W pobliżu zabytkowego wału znajduje się kwatera nr 71 będąca miejscem tradycyjnego pochówku prawosławnego Ormian.
We wschodniej części cmentarza znajduje się kwatera, do której przeniesiono przed wojną groby znajdujące się wcześniej wokół kościoła św. Wawrzyńca. Jest tu m.in. grób Prezydenta Warszawy Sokrata Starynkiewicza.
Kliknij w obrazek, aby pobrać powiekszenie w formacie PDF.